Site Loader
Home
Projektowanie wnętrz

Jeżeli myślisz, że tapety to stary sposób dekoracji ścian, który używany był 40 lat temu, to wiedz, że się mylisz, gdyż ich popularność sięga już XVI wieku na terenie Europy. Swój pierwszy renesans przeżyły one już dwa wieki później i dzisiaj po długim czasie zapomnienia znowu powracają do łask. Co takiego spowodowało, że tapety znów cieszą się takim zainteresowaniem?

Tapeta wbrew pozorom nie pełni tylko i wyłącznie funkcji dekoracyjnej w mieszkaniu. Pozwala ona wygłuszyć pomieszczenie, jak i przykryć wszelkie wady, nierówności, zadrapania występujące na ścianach, które w wielu przypadkach są widoczne nawet po pokryciu ich grubą warstwą farby. Zalet tapety jest oczywiście jeszcze więcej, gdyż jest ona idealnym rozwiązaniem dla osób, które w szybki sposób chcą odświeżyć jakieś pomieszczenie w swoim mieszkaniu, bez konieczności osłaniania mebli i podłóg foliami.

Aby dostrzec pełną atrakcyjność tego typu dekoracji naściennej, należy wspomnieć o jej odmianach oraz palecie różnorodności, którą przedstawiają nam producenci. Dużo osób nie zdaje sobie z tego sprawy, że na rynku występuje ponad 10 rodzajów tapet, które diametralnie odbiegają od siebie nie tylko pod względem wizualnym, ale i cechami charakterystycznymi dla każdego z rodzajów. Poniżej przedstawimy trzy różniące się od siebie odmiany, które cieszą się w dzisiejszych czasach dużym zainteresowaniem ze strony osób, planujących w najbliższym czasie jakiś remont. Gdy zapoznamy się z tymi propozycjami, projektowanie wnętrz wcale nie wyda się nam łatwiejsze. Mnogość możliwości, na które możemy się zdecydować, może być wręcz przytłaczająca.

Fototapety

Kiedyś mogły się one nam wydawać wręcz w niektórych przypadkach tandetnym dodatkiem do pomieszczenia. Nic w tym dziwnego, gdyż ich jakość oraz dostępne wzory pozostawiały wiele do życzenia. Dzisiaj, kiedy to technika poszła znacząco do przodu, fototapety znów zaczynają cieszyć się wielkim zainteresowaniem. Produkujący je producenci wprowadzają na rynek coraz to nowe motywy oraz wzory, które to powstają w oparciu o rozmiary podawane przez klientów. Zachęcająca dla potencjalnych zleceniodawców jest również możliwość naniesienia swoich zdjęć bądź też unikalnych grafik na ścianę, właśnie przy za pomocą fototapety. Takie rozwiązania sprawiają, że z łatwością możemy uzyskać niepowtarzalny charakter jakiegoś z pomieszczeń.

Tapety winylowe

Z pewnością niejedna osoba, słysząc tę nazwę, ma przed swoimi oczyma obraz płyty winylowej. Porównanie to, choć powstałe w efekcie skojarzenia, jest mylne i nie ma nic wspólnego z tą charakterystyczną i funkcjonalną w tym przypadku dekoracją ścian. Tapeta winylowa, dzięki swojej specjalnej powierzchni, odporna jest na wszelkie zabrudzenia oraz wodę, która w nią nie wnika. Nada się więc ona idealnie na ściany, gdzie najczęściej musieliśmy zmagać się z różnego rodzaju zabrudzeniami. Gdy zatem przyjdzie czas na projektowanie wnętrz, warto jest pomyśleć waśnie o tym rozwiązaniu.

Tkaniny ścienne

Może nie da się ich zaliczyć bezpośrednio do rodziny tapet, jednak niejednokrotnie pełnią podobną funkcję. Na samym początku należy nadmienić, że decydując się na nie, trzeba nastawić się na duże koszty. Materiały, które wykorzystywane są do tego typu dekoracji, to zazwyczaj zamsz, len oraz jedwab. Są to powierzchnie, które nie są odporne na zabrudzenia, a wręcz często ulegają zaplamieniom. Ich montaż również może nastręczyć nie lada problemów osobie, która będzie je wieszać. Jeżeli nie są one spod spodu przymocowane do papieru bądź też spodu kauczukowego, to montuje się je na dodatkowych listwach przytwierdzonych do ściany. Dzięki tej dekoracji naściennej niezaprzeczalnie można uzyskać niesamowity efekt. Nie każda osoba jest jednak gotowa na tyle problemów związanych z ozdobieniem i ciągłym pielęgnowaniem jednej ściany.

To oczywiście nie wszystkie propozycje, które można byłoby podać przy okazji tego artykułu. Rozpisanie wszystkich zajęłoby zapewne więcej czasu niż niejedno projektowanie wnętrz. Sztuką nie jest zatem znać każdy rodzaj tapety, sztuką jest dobranie tej właściwiej, aby podkreślić charakter naszego wnętrza. Nie zawężajmy zatem naszych poszukiwań tylko i wyłącznie do zwykłych, papierowych odmian. Nauczmy bawić się różnorodnością.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *